AGH

katedra inżynierii stopów i kompozytów odlewanych

wydział odlewnictwa AGH

ul. reymonta 23
30-059 kraków

PL / EN

WYDARZENIA

W dniu 28 listopada 2014 roku, społeczność Wydziału Odlewnictwa, liczne grono przyjaciół, współpracowników z krajowych uczelni i zakładów przemysłowych oraz Stowarzyszeń STOP, OIG w obecności Prorektora prof. Mirosława Karbowniczka i Dziekana prof. Józefa S. Suchego uczciło zasłużonego profesora Czesława Podrzuckiego, Profesora Honorowego AGH (w obecności rodziny), tablicą pamiątkową, którą odsłonięto podczas obchodów Dnia Odlewnika 2014 w budynku Wydziału.

Wiecej zdjęć z uroczystości znajduje się na stronie foto AGH

Wspomnienie o Prof. Czesławie Podrzuckim

Profesor Czesław Podrzucki urodził się 30 maja 1924 roku w Jaśle i w obecnym roku miałby Jubileusz 90-lecia. Studia wyższe odbył w Wydziale Hutniczym, Akademii Górniczej w Krakowie, a następnie całe życie zawodowe związał z Wydziałem Odlewnictwa, pełniąc obowiązki kierownika Katedry Odlewnictwa Żeliwa (obecna nazwa: Katedra Inżynierii Stopów i Kompozytów Odlewanych), natomiast w 1995 roku przeszedł na emeryturę, mimo to przez dalszy okres ponad 16 lat dalej intensywnie pracował w różnych organizacjach oraz w macierzystej Katedrze Wydziału, wspomagając swoją wiedzą młodszych pracowników. W ciągu całego okresu swojej pracy w Wydziale Odlewnictwa AGH, pełnił wiele istotnych funkcji w uczelni, aktywnie współpracował z krajowym przemysłem, szczególnie w zakresie międzynarodowej działalności zakładów przemysłowych, a także był czynnym działaczem wielu organizacji naukowych i naukowo-technicznych. Był wyróżniony prestiżowymi odznaczeniami państwowymi oraz był laureatem 9 Nagród Ministra Edukacji Narodowej (obecnie MNiSzW) oraz 39 Nagród Rektora AGH, za działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą. W 1996 roku uzyskał godność Honorowego Odlewnika Akademii Górniczej we Freibergu w Niemczech, a w dniu 4 listopada 2009 roku, na uroczystym posiedzeniu Senatu Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, nadano prof. Czesławowi Podrzuckiemu najwyższy zaszczytny Tytuł PROFESORA HONOROWEGO, za całokształt działalności naukowej, dydaktycznej, organizacyjnej, oraz za współpracę z przemysłem, oraz z organizacjami naukowo-technicznymi krajowymi i zagranicznymi.
Profesor Czesław Podrzucki odszedł od nas na zawsze w dniu 8 lipca 2011 roku (w wieku 87 lat), ale pozostał w naszej pamięci jako Człowiek prawy i skromny, nie odmawiający pomocy, szczególnie swym młodszym kolegom, wybitny uczony oraz wspaniały nauczyciel, a także życzliwy Przyjaciel. Swoje osiągnięcia naukowe zawdzięczał dużej pracowitości, a także dobrej znajomośi wielu języków obcych.

Wykonał: Sebastian Sobula

Auktualizacja: 01.2015